Academy Preparation Program Electives

Hide subjects not taught in the current semester
Code Course Name Language Instruction Schedule WINTER SEMESTER SUMMER SEMESTER
Tutor completion ECTS range completion ECTS range
311ACT1 Acting Theories 1
Mary Carmel ANGIOLILLO 
English Tue
16:30–18:05
Room No. 2
ZK 2 2T ZK 2 2T Register
311CEW Central European Cinemas within the Context of the World Cinema
Nicholas David HUDAC 
English Thu
17:20–20:35
Room No. 3
ZK 3 4T Register
311CHCC Chapters from Contemporary Cinema
Veronika KLUSÁKOVÁ 
English Mon
13:10–14:45
Room No. 2
ZK 2 2T Register
311CIN Cinematographer's Influence
Michael GAHUT 
English Wed
18:10–19:45
Room No. 3
ZK 2 2T ZK 2 2T Register
311CIRM Circulating within The Modern Cinematic Image
Erik Sherman RORABACK 
English Tue
08:30–11:25
Projection Room
ZK 3 4T Register
311CIRP Circulating within The Postmodern Cinematic Image
 
English ZK 3 4T Subject is not scheduled
311CTP1 Cultural Topography of Prague 1
Jitka HEJTMANOVÁ 
English Fri
10:00–14:00
Z 1 30S Register
311EEFS1 Essential Elements of Film Sound 1
George Cremaschi 
English Tue
13:10–14:45
Z 1 30S Register
311EEFS2 Essential Elements of Film Sound 2
 
English Z 1 30S Subject is not scheduled
311FSF1 Film Style and Form 1
Petra DOMINKOVÁ 
English Mon
17:20–18:55
Room No. 1
ZK 3 4/W Register
311FSF2 Film Style and Form 2
 
English ZK 3 4/W Subject is not scheduled
311UNF Filming The Unfilmable
Neil Andrew TAYLOR 
English see detail Z 2 2H/W Z 2 2H/W Register
311UNF2 Filming the Unfilmable 2
 
English Z 2 2H/W Subject is not scheduled
311GE Genre and Experimentation: Central European Cinema in Context
 
English ZK 3 4T Subject is not scheduled
309FIHA1 History and Theory of Animation 1
Eliška DĚCKÁ 
English Tue
09:00–10:35
Room No.415
Z 3 3T Register
309FIHA2 History and Theory of Animation 2
 
English Z 3 3T Subject is not scheduled
309FIMD1 Masterclasses with czech directors of animated films 1
Kateřina KARHÁNKOVÁ, Michaela PAVLÁTOVÁ, Libor PIXA 
English Thu
14:50–17:15
Room No.415
Z 3 3SO Register
309FIMD2 Masterclasses with czech directors of animated films 1
 
English Z 3 3SO Subject is not scheduled
311REM Realm of Montage
Bára KOPECKÁ 
English Thu
12:20–15:35
Room No. 1
ZK 3 4T ZK 3 4T Register
311SA1 Script Analysis 1
Lucia KAJÁNKOVÁ 
English Tue
11:30–14:45
Room No. 3
Z 3 3T Z 3 3T Register
311SAL2 Script Analysis 2
 
English ZK 3 3T Subject is not scheduled
311SFP1 Short Film Practical Analysis: Directing 1
Vít Poláček 
English Mon
19:00–22:15
Room No. 1
ZK 3 2T Register
311SFP2 Short Film Practical Analysis: Directing 2
 
English ZK 3 2T Subject is not scheduled
311SAE Soundtrack Aesthetics
Jakub KUDLÁČ 
English Thu
15:40–17:15
Room No. 1
Z 2 2T Register
311TSP1 Technical Sound Production and Post-production 1
George Cremaschi 
English see detail Z 1 30S Register
311TSP2 Technical Sound Production and Post-production 2
 
English Z 1 30S Subject is not scheduled
311TDD Tools of Directing Documentary
Francesco MONTAGNER 
English see detail Z 2 2T Register
311TDD2 Tools of Directing Documentary 2
 
English Z 2 2T Subject is not scheduled
311VTH1 Visual Theory 1
Marla Beth LAZROE 
English Tue
19:50–21:25
Room No. 1
ZK 2 2T ZK 2 2T Register
311VTH2 Visual Theory 2
 
English ZK 2 2T Subject is not scheduled